Canli Sohbet
Canli Sohbet
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İstanbul’da bin 218 kamu binası depreme hazır

İstanbul Valiliği tarafından yürütülen İSMEP kapsamında, kentte 10 yılda toplam bin 218 kamu binası depreme hazır hale getirildi.

İstanbul’da bin 218 kamu binası depreme hazır
  • 17.08.2016
  • 429 kez okundu
Reklam

İstanbul Valiliği’nden alınan bilgiye göre, 1998’de yürürlüğe giren “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”ten önce inşa edilen okul, yurt, hastane gibi öncelikli kamu binalarının sismik risk karşısındaki durumlarının incelenip güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılması çalışmaları devam ediyor.

Valilik bu kapsamda, “Deprem Riskinin Azaltılmasına Yönelik Yürütülen Çalışmalar” başlığıyla afet öncesi ve sonrası dönemde, oluşabilecek zararları en aza indirmek amacıyla deprem ve benzeri afetlere karşı “İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi”ni (İSMEP) hayata geçirdi.

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından 2006’dan beri yürütülen projeyle afet öncesi, afet anı ve afet sonrası için hazırlık, zarar azaltma, müdahale ve iyileştirmeye yönelik destekleyici ve önleyici uygulamalar ele alınıyor.

Projeyle yapım yılı, binanın fay hattına uzaklığı, kullanıcı sayısı, bina büyüklüğü gibi kriterlere göre yapılan çalışmalar sonucunda, İstanbul genelindeki bin 218 kamu binasında deprem riski asgari düzeye indirildi.

İSMEP kapsamında ayrıca bugüne kadar bin 382 kamu tesisine ait 2 bin 212 binanın depreme karşı güçlendirme fizibilite çalışmaları tamamlandı. 61 kamu tesisine ait 122 binada ise çalışmalar devam ediyor.

“3 milyar lira harcandı”

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Marmara Depreminin, Türkiye’nin yaşadığı en büyük felaketlerden olduğunu söyledi.

Kendisinin de buna tanıklık ettiğini dile getiren Şahin, depremin yaralarının uzun yıllardır sarılmaya çalışıldığını kaydetti.

Şahin, başta devlet olmak üzere ilgili tüm kurumların depreme yönelik çalışmalar yaptığını aktararak, “Yasal ve teknik altyapı ile tecrübe konusunda önemli aşama oldu. İstanbul’da da olası bir depreme karşı başta kentsel dönüşüm olmak üzere önemli çalışmalar yapıldı. Biz de valilik olarak kamu binalarının, köprülerin, otoyolların güçlendirilmesi konusunda çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Valilik bünyesindeki İSMEP ile bugüne kadar bu çalışmalar için 3 milyar lira yatırım yaptık. Bu kapsamda bin 218 bina ya yeniden yıkılarak ya da güçlendirilerek hizmete hazır hale getirildi. Okul, hastane, tesis, köprüler onarıldı.” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan 'Mutlaka bu darbenin bir yerlerde siyasi ayağının olması gerekir' başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
Milli sporcu Escobar finalde
2016 Rio Olimpiyat Oyunları atletizm branşında, Türkiye'yi erkekler 400 metre engellide temsil eden Yasmani Copello Escobar finale çıktı.
Terör örgütü elebaşı Gülen’e barodan avukat atandı
Aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bulunduğu 54 kişiye, CMK gereği zorunlu müdafi ataması kapsamında Ankara Barosunca avukat atandı.
Özel harekatçılar KPSS şartı olmaksızın alınacak
ANKARA (AA) – Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar,...
FETÖ elebaşı Gülen’e bin 900 yıl hapis talebi
Örgütün elebaşı Gülen'e 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve bin 900 yıl hapis cezası ile 2 milyon 210 bin gün adli...
İstanbul’da bin 218 kamu binası depreme hazır
İstanbul Valiliği tarafından yürütülen İSMEP kapsamında, kentte 10 yılda toplam bin 218 kamu binası depreme hazır hale getirildi.
‘Mutlaka bu darbenin bir yerlerde siyasi ayağının olması gerekir’
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, "Mutlaka bu darbenin bir yerlerde, bir şekilde bir siyasi ayağının olması gerekir." dedi.
PTT’den “dolandırıcılık” uyarısı
PTT AŞ tarafından, bir takım kişilerin telefon aracılığıyla dolandırıcılık girişimlerinde bulunduğu belirtti.
FETÖ’nün bankası fabrikaya ‘tefeci’ gibi el koymuş
Kütahya'daki bir fabrikaya 2007'de Bank Asya tarafından verilen 10 milyon liralık kredinin 2 milyon lirasının "himmet" olarak kesildiği ortaya çıktı.
‘Kanal İstanbul Projesi için son aşamaya geldik’
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kanal İstanbul Projesi için son aşamaya gelindiğini belirtti.
Trabzon’da tutuklu sayısı 97 oldu
Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 97 kişinin tutuklandığı bildirildi.
Zirve Üniversitesinin ismini Fetullah Gülen vermiş
Gaziantep'te FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında, kapatılan Zirve Üniversitesinin adının terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen tarafından verildiği tespit edildi.
Kahramanmaraş’ta FETÖ imamı Adil Öksüz rahatsızlığı
FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında aranan Adil Öksüz'ün, memleketi Kahramanmaraş'ta vatandaşlıktan çıkartılması isteniyor.
Rusya’da tarihi Erdoğan-Putin görüşmesi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi Konstantin Sarayı'nda başladı.
Avrupa medyasında ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’
Milyonların katıldığı Yenikapı’daki tarihi “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” Avrupa medyasında geniş yankı buldu. Avrupa medyası milyonların iradesini “insan seli” olarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ